1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ahşap Ev Model ve Fiyatları 2020

Ahşap Evler Hakkında Herşey

Ahşap ev fiyatları, Ahşap evler Metrekare fiyatı 20.500 ile 25.000 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor. Ahşap evler hakkında bilmeniz gereken önemli ayrıntılar emlakpencerem.com'da emlak haberleri Ahşap evler sayfamızda haberimizin detayında tüm bilgilere sahip olacaksınız.
Neden ahşep ev almalısınız, Ahşap ev almak isteyenlere öneriler, ahşap evler fiyatları, ödeme bilgileri, ayrıntılı bilgileri, ahşap ev fiyat listesi, 2054 ahşap ev modelleri, ahşap ev fiyatları güncel liste, ahşap ev önerileri, ahşap evleri, ahşap modelli evler ve tüm ayrıntılar. Ahşap ev alacaklar dikkat, ahşap ev yatırımı yapacaklar bu habere dikkat.

Ahşap Evler Hakkında Herşey

SAĞLIK açısından yararlı görülen ve stresi azaltan ahşap ve bungalov evlere yılda 100 milyon dolar ödüyoruz. Metrekare fiyatı 20.500 ile 25.000 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor. Depreme karşı dayanıklı olan ahşap evlerin, en önemli yararlarından biri sağlıklı olmaları. Nefes alınır ve hijyenik bir ortam sunuyorlar.

TÜRKİYE’de son yıllarda doğal yaşam trendiyle beraber yükselişe geçen ahşap evlere yılda 100 milyon dolara yakın para harcanıyor. Yılda yüzün üzerinde bungalov ve ahşap evin yapıldığı Türkiye’de, ahşap, betonarme evlerin karşısına alternatif olarak çıkıyor. Metrekare fiyatı 20.500 ile 25.000 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor.

ISI VE SES YALITIMI YÜKSEK

SerMimar Kütük Villa İdris YAĞMAHAN, kış sezonunda da yapılabilmesine karşın ahşap evlerin yapımına daha çok yazın ilgi gösterildiğini belirterek, sektörün yıllık büyüklüğünün 100 milyon dolar olduğunu söyledi. Türk halkında ahşap evlerle ilgili hala önyargıların bulunduğuna dikkat çeken YAĞMAHAN, "Ahşap evler yeni tanınıyor. Kulaktan dolma bilgilerle yanacakları ve kurtlanacakları düşünülüyor. Oysa yalıtım konusunda çok gelişmiş ve en az betonarme evler kadar dayanıklılar. Ahşap binaların ısı ve ses yalıtım değerleri çok yüksek" dedi.

YAĞMAHAN, dokuz şiddetinde depreme dayanıklı olan ahşap evlerin, ahşaba yapılan emprenye ile dayanıklılıklarının da çok uzun yıllara çıkarıldığını kaydetti. Ahşap evlerin en önemli yararlarından biri ise, sağlıklı olmaları. Nefes alınır ve hijyenik bir ortam sunuyorlar.

M2’Sİ 20.500 TL’DEN BAŞLIYOR

Ahşap evi tercih eden müşteri profilinin daha çok oturmak amaçlı kullandığına da değinen YAĞMAHAN, bungalovların daha kısa süreli kullanımlar için, 100 metrekarenin üzerindeki evlerin ise oturma amaçlı tercih edildiğini vurguladı. Ahşap evlerin metrekare fiyatları 20.500 ile 25.000 TL arasında değişiyor. 90 metrekarelik bir ahşap evin fiyatı da arazi hariç 2 milyonTL’ye mal oluyor. YAĞMAHAN, ahşap evlerde lamine edilmiş, emprenye ithal ağaçlar kullanıldığını ve hepsinin çok sağlam olduğunu kaydetti.

ÜÇ KATA KADAR YAPILIYOR

Ahşap Ev Sistemleri yılda 100’e yakın ahşap ev yapıldığını ve sektörün büyüklüğünün 100 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Türkiye’deki konutların sadece yüzde 5-6’sının ahşap olduğu, Ahşap ev sektörüne çoğu insanın işi bildiğini iddia ediliyor. Ahşap ev satışı gerçekleştirilen ve işi bilmeyen firmalara dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken, sektörde kaliteli iş yapan ona yakın firma bulunduğunu ifade ediliyor.

"Ahşap evler genelde Ankara, İstanbul gibi şehirlerde tercih ediliyor. Anadolu’dan da talepler geliyor. Bir, iki ve üç kata kadar istenilen metrekarelerde yapılıyor. Bungalov ve ahşap evler yazlıklar ve haftasonu kullanımı için tercih ediliyor. Oturma amaçlı tercih eden de çok."

Ahşap evin yararları

- Sağlık açısından öneriliyor. Astım hastalarına iyi geliyor.
- Stresi ve yorgunluğu azaltıyor. Huzurlu ortam oluşturuyor.
- Kokusu az, etrafa koku yaymıyor.
- Ahşap oksijeni geçiren tek madde olarak, sağlıklı nefes alınmasını sağlıyor.
- Yalıtımda sıkıntı yaratmıyor. Ses ve ısı yalıtımı yüksek.
- Ahşabın gerektirdiği bakım betonarme evlerdekine yakın.
- Depreme karşı dayanıklılar.

Ahşap Kütük ve Karkas Villa; Çünkü Sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak için

Ahşabın doğal özellikleri, ahşap evin nefes almasını sağlar. Bu sayede evinizde kapılarınız, pencereleriniz kapalı olsa bile bir hava değişimi sağlanır. Bu sayede betonarme yapılarda sıkça karşılaşılan nemlenme, havasızlık gibi sorunlar ahşap evlerde söz konusu bile olmaz.

Ahşap, doğal bir malzeme olması ve insanların çağlar boyunca kullandığı başlıca yapı malzemelerinden biri olması sebebiyle insan doğasıyla da uyumludur. Betonarme gibi suni yapı malzemelerinin yaydığı radon gazı ve benzeri zararlı atıklardan kurtulmuş olursunuz.

Ahşap ev, yapı içindeki havanın dışarıdaki temiz havayla değişimini sağlarken doğal bir filtre işlevi görür. Örneğin sigara dumanı ahşap tarafından emilir ve odanın havasının temizlenmesine katkıda bulunur.

Ahşap Kütük ve Karkas Villa; Çünkü Ahşap Ev ekonomiktir,

Ahşap, doğal bir malzeme olduğundan doğa şartlarına birçok başka yapı malzemesine göre daha dirençlidir.

Ahşap ev, yapılacak yapının büyüklüğüne göre, 90-150 gün arasında tamamen kullanıma hazır hale gelir, bu da size zamandan tasarruf sağlar.

Ahşap ev, herhangi bir onarım gerektirdiğinde, iyi bir marangoz tarafından kolaylıkla onarılabilir.

Ahşap tamamen geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Bir ahşap ev sökülüp, çıkan malzemeler başka yerlerde kullanılabilir.

İstenildiğinde bir ahşap ev sökülüp, başka bir yerde tekrar aynı şekliyle kurulabilir.

Ahşap yüksek yalıtkanlık değerlerine sahip bir malzemedir. 10 cm kalınlığında ahşap kalasla 78 cm kalınlığındaki beton bloğun yalıtım değerleri eşdeğerdir.

İstenildiği takdirde ahşap evlere, duvar boşlukları kullanılarak ekstra yalıtım yapılabilir.

Ahşap ev uzun ömürlüdür. İstanbul Boğazında gördüğümüz yalılar, Safranbolu’nun geleneksel konakları, Doğu Karadeniz kagir ahşap evleri ve bunlar gibi birçok yerel mimari örneklerimiz büyük çoğunlukla ahşap ve kagir (taş) ahşap malzemelerden üretilmiştir. Birçoğu hemen hiçbir bakım görmeden asırlardır ayakta kalmıştır.

Ahşap Kütük ve Karkas Villa; Çünkü Ahşap Ev doğal afetlere karşı dirençlidir,

Ahşabın elastik yapısı sayesinde ahşap ev, deprem anında oluşan şok şeklindeki darbeleri emmekte ve yapının çökmesini engellemektedir.

Genel kanının aksine, ahşap yapılar yangına karşı çelik veya beton konstrüksiyonlu yapılardan daha dayanıklıdır. Yangın, yapıda kullanılan ahşap malzemeden kaynaklanmayacağı gibi, herhangi bir yangın durumunda ahşap yapı, 30 ile 90 dakika arası bir süre çökmeden durabilmekte, içinde bulunanlara kaçmaları için imkan vermektedir. Yapılan deneyler sonucu aynı durumda çelik konstrüksiyonlu bir evin 10 dakika içinde taşıyıcılarının aşırı ısıdan eriyerek, yapının çökmesine yol açtığı kanıtlanmıştır. Aynı şekilde betonarme yapıların beton içi çelik donatıları da ısıya maruz kaldıklarında bozulmakta, betonarme yapıya hiçbir zarar vermeyeceği sanılan yangın, yapının demir donatısının bozulması sonucu betonu taşıyamaz hale gelmekte ve yapı çökmektedir.

Ahşap Kütük ve Karkas Villa; Çünkü Ahşap Ev yüksek estetik değerlere sahiptir,

Anadolu’da geleneksel yapı malzemesi yaygın biçimde ahşaptır. Yerel mimariye göre düzenlenmiş ahşap evler, geleneksel Anadolu yapılarını çağrıştırır. Eski Anadolu Kentlerinde yapılacak yeni binalar bu şekilde üretildiği takdirde yerel özgün kent dokusu korunabilmekte, modern ihtiyaçlara göre düzenlenmiş geleneksel yapılar inşa edilebilmektedir.

Ahşap görünüşü, dokusu itibariyle insana en sıcak gelen malzemedir. Doğaldır, doğayla yarışmaz onunla bütünleşir.

Ahşabın mimari projelerde taş, beton, çelik vb. başka yapı malzemeleriyle beraber kullanılmasıyla farklı estetik değerler yaratılabilir.

İŞTE SİZE AHŞABI TERCİH ETMENİZ İÇİN GEREKLİ OLAN ON DÖRT NEDEN!
AHŞABA YÖNELTİLEN TEMEL SORULAR

1- Yangına karşı dayanıklı mıdır ?
2- Suya karşı dayanıklı mıdır ?
3- Yüke karşı dayanıklı mıdır?
4- Birkaç Kat olur mu?
5- Ekonomik midir?

Ve cevapları:

Bütün bu tartışmaların özetini merak ediyorsanız lütfen yukarıdaki altı sorunun sadece altı çizili kısımlarını okuyunuz. Yanıtları bulacaksınız. Bu güne kadar, bir çok üniversite ve halka açık platformlarda elliyi aşkın konferansta yapılan söyleşilerde tüm delilleri önünüze sermek dünyadan ve ülkemizden örnekleri bilimsel bir sıralama ile sunmak mümkündür. Bu raporun kapsamında şimdilik aşağıdaki özet başlıklarla ahşap yapı sistemini seçmenin nedenlerini irdeleyeceğiz.

1- Ahşabın kendi ağırlığı az olduğundan temele ulaşan yükler de azdır .Temel daima ekonomiktir. Çürük zeminlerde fay hattı yakınlarında hatırlanmalıdır.

2- Ahşap, yani tahta farklı iklim koşullarına dayanır. İşlem görmüş tahtalar dahi kullanılabilir. Özel boyalar ve son aylarda ülkemizde de imal edilen şişe suyu fiyatına satılabilen sıvılarla yangın direnci yanmazlık sınırına kadar arttırılabilir. Çelik yapı 10 dakika içinde çökebilirken ahşap yapı en az bir saat kaçıp kurtulmaya zaman tanır. Emprenye edilerek yani kimyasal sıvılarla işleme sokularak çürüme ve böcek tahribatı tamamen önlenebilir.

3- Montaj: insan gücü ile yapılabilir ve hava koşullarından etkilenmez. Aşırı sıcak ve soğuk, yağmur ve kar; ahşap hariç tüm yapı uygulamalarını engeller.

4- Çok katlı olur bu bütün belgelerle kanıtlanmıştır .

5- Montajdan hemen sonra tam yükleme yapılabilir. Böylece sağlamlığı denetlenebilir. İş bittiğinde yükünü almış yapı ayakta ise hep ayakta kalacaktır. Sonradan ortaya çıkan; kaynak hatası, eksik demir konulması, kalıbın erken alınması gibi hayati sonuçları olan, benzer yüzlerce imalat kusurunu taşıma riski sıfıra yakındır. Yani, deprem riski de daima sıfıra yakındır. Bu yüzden Amerika da konutların %90’nı deprem bölgesi Kaliforniya da ise %99’u ahşaptır. Kamu kullanımındaki büyük toplantı salonları yangın direnci, statik dayanımı ve 250 m kadar açıklık geçme olanağı nedeni ile artık bütün dünyada büyük bir çoğunlukla ve ihale ön şartı olarak ahşap kirişlerle örtülmektedir.

6- 250 m2 Ahşap bir yapının kaba montajının 5 günde temelinden halısına 1 ayda bitirilmesi mümkündür. Ülkemizdeki öncü uygulamalarda bu süreler rahatlıkla elde edilmiştir. Bu yapılar söküldüğünde çok az zayiatla yeniden kurulabilir. Onarım plan değişikliği çok kolaydır. Kullanıcıya ”bireysel müdahale” olanağı verir.

7- Ahşap kendi çevresi ile kimyasal dengededir! Etkilenmez ve etkilemez. Çevre ile uyumlu nedeni ile asırlar boyu hizmetini sürdürür. 600-700 yaşındaki camilerimiz, en güzel delildir.

8- Ahşap enerji dostudur imal edilirken ve inşa edilirken diğer yapı malzemelerine göre çok daha az enerji kullanılır. Ahşap evi ısıtmak için de çok daha az enerji harcanır. 10 cm ahşap, 160 cm betonun izolasyon değerine sahiptir.

9- Betonun karşım suyundan; sonraki sulamasına , çakılın büyüklüğünden, kalitesine, demirin kalınlığından; işleniş biçimine kadar yüzlerce faktörün bulunduğunu ve bu yüzden eldeki olanaklarla denetimin olanaksız olduğunu artık kabul etmeliyiz.

10- Ahşap dünyadaki tek dönüşümlü ve hammaddesi kullanıldıkça çoğalan yapı malzemesidir. Dünyada, ahşabı yapı sektöründe kullanan tüm ileri ülkelerin ormanları küçülmemekte aksine bilinçli ekim doğru bakım ve ekonomik değer kazanması sonucu her yıl % 1-3 oranlarında büyümektedir. Böyle bir kaynak çoğaltma şansı olmayan çelik yapıların dönüşümünde ise ahşaba göre 354 katı daha çok enerji kullanılmaktadır.

11- Biz hala betonarme yapıların daha sağlam nasıl yapılacağını tartışıyoruz. Gelin bu kısır döngüden vazgeçelim. Ve ahşabı tekrar saygın yerine kavuşturalım. Amerikanın, Kanada’nın, Avustralya’nın,İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın Finlandiya’nın ve aklı başında tüm ülkelerin yaptığı gibi.

12- Amaç ahşap fanatikliği değildir. Ahşap; ülkemizde ve dünyada görüldüğü gibi çelik, beton, taş ve kerpiçle mükemmel bir uyum içinde kullanılabilir. Gerektiği yerde ve gerektiği biçimde.

13- Şehirler ortalama 20 yılda rant ve fonksiyon farklılaşması ile kabuk değiştirir. Biz bu günden itibaren akıllıca davranmaya başlarsak ve Tanrı bize bu kadar yıl avans verirse, tüm deprem riskinden 20 yıl içinde tamamen kurtuluruz.

14- Toplumda bu bilincin yerleşmesi amacı ile çalışmaya başladığımızda üniversitelerin; gerekli dersleri, belediyelerin; gerekli yönetmelik maddelerini koyduğunu ve bu işi bilenlerin çoğaldığım göreceğiz.İnanın hiç de zor değil. İnsan hayatını kurtarmak için, enerji öncelikli, ekolojik ve sağlıklı bir gelecek için mutlaka değecektir. Ders alınmış geçmiş ise, başarılı geleceğin güvencesi olacaktır.

Kaynak, 2004 Tever.

Ahşap Ev Model ve Fiyatları 2020 - Benzer Yazılar

SerMimar Kütük Ev Villa- Ofis Konumu:

SerMimar Kütük Ev Villa- İletişim Bilgileri:

Adres:

Bağlarbaşı M. Bağdat C. No: 412 Kat: 3 D: 5 Maltepe / İstanbul (Maltepe Bölge Hastahanesi Karşısındayız)

Telefonlar:

Ofis : +90 216 614 04 34
Mobil: +90 505 507 04 18
Mimar İdris YAĞMAHAN

E-Mail:

sermimar@sermimar.net
info@servilla.net