SerMimar Kütük Ev Villa
Anahtar Teslim Kütük Ev Villa Çözümleri

+90 505 507 04 18
sermimar@sermimar.net

kutuk-ev-kutuk-villa-insaat-fotograf-anahtar-teslim-fiyatlari-15

“AHŞAP EV VİLLALAR NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR?


Estetik bakımdan ahşap gibi çok güzel imkanlar sunabilen başka bir doğal malzeme yoktur.

Ahşap, sahip olduğu iyi özellikleri nedeniyle yüzyıllardan beri, yüksek istekler söz konusu olduğunda gündeme gelmiştir. Ahşap malzemeler ilk olarak saray, şato ve benzeri özel yapılarda kullanılmıştır.

Daha sonra aristokratların ve zenginlerin konutlarına girmiştir. Bir el sanatı olarak üretilen ahşap, teknolojideki gelişmelerle endüstriyel üretime geçildikten sonra daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ahşabın estetik etkisi, doğal büyüyen bir hammaddenin yakınlığını, sıcaklığını hissettirir ve insanda bir rahatlama etkisi yapar. Çalışma ortamlarında ahşabın psikolojik rahatlık verdiği ve böylece verimin yükseldiği, yorgunluk ve kaza sayısının azaldığı tespit edilmiştir.

AHŞAP EV VİLLALARDA ISINMA SİSTEMİ NASIL OLMALI?

Ahşap evlerde doğalgaz, kat kaloriferi ve şömine gibi tercihlerle ısınma sağlanabilmekle birlikte, ısı yalıtımı diğer konvansiyonel sistemlere göre 7 kat daha iyi olduğu için salon tipi klima ile yazın serinlik, kışın ısınma amaçlı tercih edilebilir. Diğer bir çözüm split tarzı her odaya klima ünitesinin konulmasıdır.

Öte yandan kısa süredir Türkiye’de de aktif kullanılan ısı pompaları tercih edilebilmektedir. Isı pompasının başlangıç maliyeti yüksek olmasına karşın uzun vadede ısınma maliyetlerini minumuma indirmektedir.

Ayrıca, elektrikli ısıtıcılar da tercih edilebilir. Bunların en yaygın olanı parke altına ve duvara yerleştirilebilen karbon ısıtma sistemidir.

AHŞAP EV VİLLALAR NEDEN SAĞLIKLIDIR?

Ahşap yapıların duvar ve döşeme sistemlerinde kullanılan ahşap doğal malzemedir. Doğal malzeme olmasından kaynaklı üstün ısı ve nem tutucu özelliği sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Betonarme yapılardaki gibi radon gazı yayılımı söz konusu olmadığından tercih nedeni olmaktadır.

Ahşap toz çekmez, mekandaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici görevi görür. Ahşap ısının transferini engelleyen, havayla dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Ahşabın ısı iletkenliği 0,13 W/mK gibi çok düşük değerlerde seyreder. Bu nedenle, kibritlerin, mekanik aksam donanımının saplarının, tavanların ve duvar süslemelerinin yapımında ahşap kullanılır. Ahşabın belirgin ısısı ise oldukça yüksektir. Bu bir kilogramlık ahşabın ısısının artırılması ve azaltılması için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Ahşap, taşlardan ve betonlardan neredeyse iki kat daha fazla ısı enerjisine; benzer bir şekilde, çeliği ısıtmak ve soğutmak için kullanılan ısı enerjisinin üç katına ihtiyaç duyar

Ahşapla insan psikolojisi arasında, rakipsiz ve doğal bir uyumluluk vardır. Ahşabın elektrostatik yük taşımaması ve doğal ısısı nedeni ile ahşaba dokunmak, hatta aynı ortamda bulunmak bile insanda olumlu duygular uyandırır. Elektrostatik yük taşıyan, yandığında insana ve doğaya zehirli gazlar yayan, PVC ve MDF gibi sentetik esaslı malzemelerde ise bu etkileşim genellikle olumsuz yöndedir. Ahşap pencere ve kapılar insanı evinde rahat ve huzurlu hissettirir.

Orman içerisinde öne çıkan faktör temiz ve sağlıklı olmasıdır. Ormanda bulunan ağaçlar sayesinde nefes almak, rahatlamak, stresten uzaklaşmak, mutlu olmak v.b etkiler ile iç huzuru bulabilmek mümkündür. Bu durum asparagas bir açıklamadan ibaret değildir. Ahşap evler en sağlıklı materyallerden birini oluşturmaktadır. Ağaç, kütük, ahşap evlerin özelliklerinden ilki içeride bulunan ortam ile ilgili bir düzenleme yaparak rahat nefes almayı, ortam da bulunan nemi emmesi ve atmasıdır. Nemi belli bir oranda tutar, filtreler ve ortamda bulunan havayı temizleyerek solunum kanallarını, romatizma ve bu duruma benzer ağrılardan uzaklaşmanızda sizlere yardımcı olur.

Ağaç, kütük, ahşap evler, ev içerisinde bulunan kişilerin streslerini azaltarak sükuneti koruyan bir evdir. Bir insanın doğrudan ihtiyaç olarak hissettiği organik şartlar, ahşap evler sayesinde yerine getirilmiş olur.

Ağaç, kütük, ahşap evler kişileri soğuk bir havaya karşı korur, parlak bir görünüme sahiptir ve oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Modern materyallerin yansıtmamış oldukları zaman kavramının da farkına varacaksınız.

AHŞAP YAPILARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Gerekli bakım yapılmasa dahi ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.

AHŞAP NEDEN EKOLOJİKTİR?

Dünyada enerji tasarrufunun bu kadar önem kazandığı günümüzde ahşap evlerin üstünlüğü öne çıkmaktadır. Ahşap yapılar hem yapım aşamasından hem de kullanımı boyunca enerji dostudur.

Kullanılan kerestenin üretim aşamasından başlayarak yerinde montajına kadar ahşap evin üretimi esnasında farklı inşaat malzemelerinin kullanımına oranla daha az enerji tüketilir. Ahşap evin kullanım esnasında iklimlendirme giderinin farklı malzemelerden yapılmış binalara göre daha düşük olduğu birçok çalışma ile ispat edilmiştir. Ahşap kendisi doğal bir ürün olduğu için zaten çevre dostu bir malzemedir.

AHŞAP EV VİLLA BAKIMI NASIL YAPILIR? BAKIM MASRAFI NEDİR?

Tüm ahşap yapılarında ahşabın doğal görünümünü koruyan Finlandiya, İngiliz, Hollanda boya üreticilerinin ahşap evler için özel ürettiği su bazlı Vernik ve Boyalarını kullanmaktadır.

Bakımı için yapının bulunduğu iklim şartlarına göre 5-8 yılda bir defa dış cephenin tek kat boyanması yeterlidir. Bu işlemi kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yapılacak masraf 100 m2 bir yapıda 5-8 yılda bir 500-850 TL arasındadır.

DEPREMDE EN DAYANIKLI YAPI NEDEN AHŞAP EVLER?

Depremde önemli olan yapının hafif olmasıdır.deprem anında binada oluşan kuvvetlerin yanı sıra; çökme anında can kaybı minimuma iner.

Depremde binaların yıkılmasının nedeni taşıyıcı kolon ve kirişlerin deprem dalgalarına dayanamaması sonucu kırılmasıdır ,çünkü betonarme yapılar deprem dalgalarının tersine hareket eder esnek olmadıkları için çabuk kırılırlar,

Ahşap ise esnek bir malzemedir deprem dalgaları ile aynı yönde hareket edebilir, bu yüzden depremde ahşap duvarlar en dayanıklı duvar tipleridir, ayrıca kütük evlerin duvar sistemi birbirine köşelerden geçmeli yığma sistemdir, 9 şiddetinde depreme dayanıklı yapılardır.

KÜTÜK EV YAPIMINDA KULLANILAN AĞAÇ VE KÜTÜK CİNSLERİ

 1. Beyaz Çam Ağacından Yapılan Kütük Ev Villalar

Beyaz Çam genelde Kuzey Amerika’nın doğusunda inşa edilen kütük evlerin yapımında kullanılmaktadır. Beyaz çam kütüklerinin ağırlığı oldukça azdır. Beyaz çam kütüğünün kesitini incelendiğinde, büzülmeye ve eğrilmeye karşı oldukça dayanıklı bir özelliğe sahiptir. Ve maliyeti oldukça ucuz bir miktardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıran en çok tercih edilen kütüktür. Termal özelliği sağlam olduğundan bozulmalara karşı dayanıklıdır. Beyaz çam kütükleri ilerleyen zaman ile beraber portakal rengini almaktadırlar. Bu nedenler ile sıklıkla tercih edilirler.

 1. Kırmızı Sedir İle Yapılan Kütük Ev Villalar

Kırmızı sedir yumuşak ve aromatik koku özelliğine sahip bir ağaçtır. Kırmızı sedir ile yapılan kütük evlerin dayanıklılığı bu yüzden daha düşüktür. Fakat kütük ev inşasında pratik bir yoldur. Kötü hava şartlarına ve haşerelere karşı oldukça dayanıklı bir kütüktür. Reçineli bir yapısı bulunmadığı için, nemli iklimlerde tercih edilebilecek en iyi kütüktür. İyi bir yalıtım sağlar fakat diğer kütüklere göre daha pahalıdır.

 1. Sarı Çam Ağacından Yapılan Kütük Ev Villalar

Sarı çam oldukça sert yapıya sahip bir ağaç türüdür. Soluk sarı rengi görünüşü ile oldukça yaygın bir biçimde kütük ev yapımında kullanılmaktadır. Sarı çam beyaz çamdan çok daha fazla sert olup, daha fazla reçine taşımaktadır. Diğer çamlar gibi dayanıklı olsa da sedir kadar esnek bir yapıya sahip değildir. Sarı çam oldukça düşük maliyetlidir. Genelde kütük evlerde kat, kapı ve mobilyaların yapımında kullanılmaktadır.

 1. Meşe Ağacı ile Yapılan Kütük Ev Villalar

Meşe genelde kütük ev inşasında kullanılmasa bile, oldukça dayanaklı, ağır, dış etmenlere ve yaşlanmaya karşı sağlam bir yapıya sahiptir. Kütük ev inşasında en iyi tercihlerdendir, lakin çok fazla maliyetli olmaktadır. Meşe üzerindeki çalışmalar oldukça zordur. Bu yüzden sektörde bulunan tecrübeli işçiler ile çalışmalısınız. Meşe kütük evler çok büyük öneme sahiptir.

 1. Ladin Ağacı ile Yapılan Kütük Ev Villalar

Bu tür yapılan kütük evlere, Amerika ve Kanada’nın kuzey kısmında sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu tarz kütükler hafif, yumuşak ve reçine özeliğine sahiptir. Fakat ladin kütükleri oldukça sağlam yapıdadırlar. Kuru iklime sahip bölgelerde tercih edilen ladin kütükleri oldukça ucuzdur. Lakin diğer hava şartlarına pek dayanıklı olduğu söylemek mümkün değildir.

AHŞAP EV VİLLALARDA KURTLANMA, MANTARLAŞMA, BÖCEKLENME OLUR MU?

Kütük evlerde Finlandiya, Almanya’dan dan ithal fırınlanmış lamine edilmiş ve CE normlarında üretimli gerçekleşmiş ladin ve çam kereste mamulü kullanmaktadır. Ahşap panel evlerde ise Rusya dan ve Almanya dan ithal edilen Ladin, Çam kereste mamulü kullanmaktadır.

Ahşabı çürüten içindeki özüdür bu özü dışarı çıkarmanın tek yolu ise fırınlamaktır, fırınlamış ağaç kurtlanma ve mantarlaşma yapmaz.

Ahşaba zarar veren haşereler, ormanlık alanda dikili bazı ağaçların içinde olurlar, tomruklar kesilirken içine yerleşen bu haşereler içerde gizlenirler, ancak her kerestede haşere olmayabilir, haşere riskini kaldırmanın tek yolu fırınlamaktır, eğer kerestenin içine yerleşen bir haşere varsa fırınlama yoluyla ölecektir. Ancak fırınlanmamış ve içinde haşere olan bir kereste ev yapımında kullanılırsa bu haşere zamanla içerde ürer ve yavaş yavaş diğer kerestelere de sıçrar sonunda 15-20 yıl gibi bir sürede ahşabı kullanılmayacak hale getirir.

AHŞAP EV VİLLALARIN YANGINA KARŞI DİRENCİ NASIL? NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIYOR?

Gerekli yangın payları bırakıldıktan sonra artık ahşap binanın ne kadar süre sonra yanarak çökeceği hesaplanabilmektedir.Diğer malzemelerin tersine ahşap bir yapı birden bire değilde yavaşça çöker.

Çünkü ahşap rakipsiz teknik özelliklere sahiptir: Malzemeler, sıcaklığın artmasıyla genleşirler.

Genişleme malzemelerin gücünde azalmaya neden olur. Çelik inorganik ve yanımsız olması nedeniyle yanmaya karşı avantajlıdır. Ama, binalarda kullanıldığında, ısıdaki artmanın bir sonucu olarak genleşir ve göçer. Ahşap ısıya karşı neredeyse hiç genleşmez. Tam tersine, ısının etkisiyle, kurur ve güç kazanır.

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD da kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya’da gene aynı nedenle çelik konstrüksiyonlar ahşap kaplanmaktadır.

Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

AHŞAP KÜTÜK EV VİLLA YAPILARINAA İNŞAAT RUHSATI İSTENİR Mİ?

Ahşap yapılar da diğer yapım sistemleri gibi değerlendirildiğinden yapı ruhsatı gerekmekte olup, inşaat ruhsat harçları daha düşüktür.

Bazı belediyeler “prefabrik” yapı sınıfında “taşınabilir” olarak gördüğünden ruhsat istememektedirler.

AHŞAP KÜTÜK EV VİLLA FİYATLARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER VE FİYATLARI NEDİR?

 • Beyaz çamdan yapılmış kütük ev ucuz maliyetlidir. Fakat daha sağlam bir kütük ev yapımı için meşe kütükleri seçilmelidir. Meşe ağacının kütükleri hem daha ağırdır, hem de çok dayanıklıdır. Her türlü dış etmenlere karşı ayakta sapa sağlam durur. Yalnız şöyle bir durum var meşe ağacı kütükleri beyaz çama oranla daha çok daha fazla maliyet ister. Nedeni ise işçiliği oldukça zordur.  İstenilen kütüğün kalitesine göre fiyatta iniş ve çıkışlar söz konusudur.
 • Kütük evleri etkiyen hususlardan biri ise evin metre karesidir. Benzer metre kare durumunda 2 katlı bir kütük evin maliyeti daha fazla olmaktadır. Metre kare hesabı ile kütük ev maliyeti arasında doğrudan bir etki vardır. Kütük evin istenilen metre karesi büyüdükçe fiyatta da ona göre bir artış söz konusu olacaktır.
 • Ev izolasyonu kütük evin maliyetine doğrudan etkileyen etmenlerden biridir. İzolasyon eşittir yalıtım anlamına gelmektedir. Kütük evinizin yazın soğuk, kışın sıcak olsun istiyorsanız izolasyonu sağlam olan kütük evleri seçmelisiniz.
 • Kütük evin stili(model) fiyatı etki eden başka bir etmendir. Bazı kütük ev stillerinin işçiliği oldukça zor olmakla beraber maliyette de yükselmeye neden olmaktadır. Basit bir kütük ev modeli 20 gün içerisinde teslim edilirken, daha zor bir işçilik isteyen ev modeli 2 aylık bir zaman diliminde de teslim edilebilir. Kütük ev modelleri fiyatla doğrudan etkilidir, Kişiye göre kütük evler ise ekstradan bir maliyete neden olurlar.
 • Kütük evlerin kurulumunun gerçekleşeceği yer de fiyata etki etmektedir. Tatil bölgesindeki bir kütük ev ile dağ bölgesindeki bir kütük ev ya da orman içine yapılmış bir kütük ile aynı fiyat değeri taşımaz. Bir araziye sahip değilseniz, sıfırdan satın alıp bir kütük ev yaptırmak istediğiniz zaman fiyatlarla da ona göre bir muamele göreceksiniz.
 • Kütük ev içerisindeki aksesuarlarda kütük evin fiyatına etki eden etmenlerden biridir. Örnek vermek gerekirse Kütük evinize bir ışıklandırma yapmak çok fazla maliyet istemeyen faktörlerden biridir.
 ÇELİK  VİLLABETONARME VİLLAAHŞAP VİLLAOrtalama yaklaşık maliyet
Lüks İnşaat2.000 TL/m21.250 TL/m21.700 TL/m21.650 TL/m2
1. Sınıf İnşaat1.350 TL/m2800 TL/m21.100 TL/m21.085 TL/m2
2. Sınıf İnşaat900 TL/m2550 TL/m2700 TL/m2720 TL/m2

Resmi gazetede yayınlanan yukarıdaki maliyetlere göre ahşap ev villalar, ortalama bina maliyetlerine denk gelmektedir. Yukarıdaki maliyetlere asansör, ısıtma, soğutma, resmi giderler, havuz, bahçe duvarı, peyzaj, KDV  gibi değerler hariçtir.

Genel anlamda 400 m2 bir arsa içerisine 2 katlı ve 150 m2 havuzlu lüks ahşap kütük ev villa yaklaşık maliyetleri şu şekilde olacaktır.

Arsa maliyeti40.000 TL
Bina maliyeti300.000 TL
Resmi giderler30.000 TL
Havuz35.000 TL
Ferforjeli desenli betonarme bahçe duvarı15.000 TL
Peyzaj8.000 TL
Toplam yaklaşık maliyet KDV hariç528 Bin TL